Zaproszenie

 

Pragniemy serdecznie zaprosić na akustyczne koncerty francuskiego zespołu GALDERIA z Marsylii wraz ze zgierskim chórem LUTNIA. Koncerty odbędą się pod wspólnym tytułem „Polska – kraj wolnych ludzi”, który pochodzi od jednego z utworów grupy GALDERIA poświęconych historii naszego kraju. Wspomniana kompozycja „Land of the Free Men” nawiązuje do czasów Mieszka I i chrztu Polski.
Prócz tego Francuzi zaprezentują inne utwory inspirowane ważnymi wydarzeniami z historii Polski - „Winded Warriors” („Skrzydlaci wojwonicy”) poświęcony polskiej husarii i Wiktorii Wiedeńskiej, „Grunwald 1410 /Steel on Steel/” („Grunwald 1410 /Stal o stal/”) nawiązujący – jak wskazuje nazwa do Bitwy pod Grunwaldem”, a także balladę „Pride & Courage” („Duma i odwaga”) dedykowaną ofiarom Tragedii Smoleńskiej.

Muzyka GALDERII jest rytmiczna i bardzo melodyjna, a jednocześnie ukazuje bardzo wysoki poziom kunsztu instrumentalnego wykonawców. Z kolei towarzyszący grupie GALDERIA chór LUTNIA, pod dyrekcją Mariusza Lewego, wielokrotnie występujący zarówno w Polsce, jak i za granicą, jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach pieśni chóralnych. Tym razem chór zmierzy się z repertuarem rockowym, choć zaaranżowanym na instrumenty akustyczne.

Z uwagi na patriotyczny charakter koncertów i należytą ich oprawę, dwa z nich odbędą się w zgierskich kościołach:

- św. Katarzyny Aleksandryjskiej – 13 sierpnia br. (sobota) o godz. 19.00

- Najświętszej Maryi Panny Różańcowej – 15 sierpnia br. (poniedziałek) o godz. 13.30

Trzeci koncert odbędzie się w studiu im. Henryka Debich w Polskim Radiu Łódź i będzie transmitowany przez tę rozgłośnię na żywo.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy


Przemysław Staniszewski - Prezydent Miasta Zgierza

Radosław Gajda - Przewodniczący Rady Miasta Zgierza

 

Odsłony: 3175